Opóźnienie w przełączaniu z trybu P/R/N do trybu D

Moderatorzy: f1sz, majkel84, perzu126, Hamrok

russosche
Posty: 28
Rejestracja: 23 mar 2020, o 18:42

Opóźnienie w przełączaniu z trybu P/R/N do trybu D

Post autor: russosche »

Witam.

Samochód to Mercedes w204, c200, automatyczna skrzynia biegów, 2009.

Praktycznie kwartał samochód był na warsztacie (z czego większość upłynęło na czekaniu na części z Niemiec bo sanki okazały się uwzględnione w gwarancji w ASO - była jakaś wada fabryczna). W ASO mi wymienili właśnie te sanki, sprężyny, wahacze (wszystko tylko tył).

W lokalnego mechanika ogarnialem wyciek oleju, wymianę oleju w skrzyni biegów, i jeszcze parę innych mniejszych rzeczy, których teraz nie jestem w stanie przypomnieć.

Gdy wreszcie odebrałem samochód, to następnego dnia zauważyłem pewne opóźnienie gdy przełączam na tryb D(rive) z trybu P(arking). Trwa to około 4-5 sekund. I też nie zawsze występuje, zdarzało się przełączać bez żadnych problemów. Chyba też nie ma zasady, że występuje to na zimnym silniku, bo raz bez problemu zmieniło się na D mroźnym rankiem. Podczas jazdy nizsze biegi zmieniają się jakby z lekkim szarpnięciem (np na rondzie zwalniam, potem gazuje) ale to najprawdopodobniej taka uroda tego modelu bo mam to od samego początku posiadania auta (czyli prawie 3 lata). Podczas jazdy długodystansowej biegi zmieniają się gładko.

Czy ktoś wie, o co może chodzić? Jakby właśnie ta zmiana oleju miała na to wpływ. Ostatni raz olej w skrzyni był zmieniany jakoś 40-50tys km temu przez poprzedniego właściciela. Jeśli chodzi o moją jazdę - bardzo uważam na skrzynię. Nie zmieniam trybów w ruchu, auto jest głównie wykorzystywane na długich dystansach, nie driftuje, nie zmieniam na manualne zmienianie biegów.

Byłem u mechanika, który zmieniał mi olej, by mu powiedzieć o tej przypadłości. Sprawdził olej, niby wszystko w porządku, ale dolał jeszcze z 0.4l oleju.

Podłączył jeszcze do swojego tableta i wykazało, że niby wszystko jest w porządku.

Wymiana, bodajże, była robiona metodą dynamiczną. Został wlany olej Febi, nr. 29449.
Po wymianie adaptacja skrzyni nie była robiona.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam, i wszystkim życzę szczęśliwego nowego roku!
Mercedes W204 C200 Kompresor 1.8 Benzyna + LPG, 2009 rok
Awatar użytkownika
majkel84
Moderator
Posty: 454
Rejestracja: 4 cze 2017, o 11:25
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Opóźnienie w przełączaniu z trybu P/R/N do trybu D

Post autor: majkel84 »

Dynamiczna wymiana mogła przybić gwoździa do trumny... w tych skrzyniach jest korek w konwerterze, można całość spuścić jak manual przykazał, a nie pchać cały syf w sitka dynamiczną wymianą, ale nie koniecznie jest też tak jak napisałem, może się sama ułoży do nowego oleju jak trochę pojeździsz, może należy przeprowadzić adaptacje.. a jeśli nie to wracaj do szpeca niech spuszcza normalnie olej, zdejmie mechatronikę i porządne przeczyści. Olej febi, hmmmm no raczej poleciłbym Ori albo Fuchs, Fuchs robi ori dla mercedesa to ten sam olej tylko w innym opakowaniu.

Napisz jeszcze o jaką skrzynie chodzi 5G czy 7G
w204 320 CDI :mrgreen: AMG pakiet
WDD2040221A157833
Star Diagnosis Śląsk - kontakt priv
tomusrkp
Posty: 100
Rejestracja: 20 lis 2018, o 13:38
Lokalizacja: Oława

Re: Opóźnienie w przełączaniu z trybu P/R/N do trybu D

Post autor: tomusrkp »

C200 kompressor 2009 to 5g.

Ja robiłem wymianę statyczną, szukając w tym lekarstwa na te szarpnięcia, o których pisze autor tematu. Nie robiłem adaptacji i jest tak samo jak było ;) szarpnięcia bardziej odczuwalne na zimnym oleju co potwierdza tylko tezę, że w trasie zmienia biegi gładko bo i olej ma temperaturę roboczą.

Natomiast nie uświadczyłem po zmianie problemu z wyborem D P R N. Korzystam z wszystkich trybów jazdy: S C i M. Jeżeli nie jest to powtarzalne to może jednak jakiś problem z elektronika?
Mercedes S204 C200k Avantgarde AMG 2009/ VIN WDD2042411F311931
Awatar użytkownika
majkel84
Moderator
Posty: 454
Rejestracja: 4 cze 2017, o 11:25
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Opóźnienie w przełączaniu z trybu P/R/N do trybu D

Post autor: majkel84 »

A ja myślę ze sitka zawalone opiłkami i syfem po dynamicznej, skoro wcześniej było git ..
w204 320 CDI :mrgreen: AMG pakiet
WDD2040221A157833
Star Diagnosis Śląsk - kontakt priv
russosche
Posty: 28
Rejestracja: 23 mar 2020, o 18:42

Re: Opóźnienie w przełączaniu z trybu P/R/N do trybu D

Post autor: russosche »

Byłem u mechanika specjalizującego się w skrzyniach automatycznych. Okazało się, że mój mechanik wyjmował całą skrzynię, i potem gdy ją montował z powrotem, nie dokręcił jakiejś linki. Błahostka niby, ale z 300zl za naprawę tego zapłacę.

W moim przypadku, by wszystko działało, trzeba lekko docisnąć drążek zmiany trybów, by linka załapała. I działa.

Czy ktoś może wie o jaką w ogóle linkę może chodzić?
Mercedes W204 C200 Kompresor 1.8 Benzyna + LPG, 2009 rok
Awatar użytkownika
majkel84
Moderator
Posty: 454
Rejestracja: 4 cze 2017, o 11:25
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Opóźnienie w przełączaniu z trybu P/R/N do trybu D

Post autor: majkel84 »

Dziwna sytuacja, do wymiany oleju zdejmował skrzynie :roll: coż to za mechanik
Jeżeli chodzi o kolejnego machaniora to linki też nie kojarzę.
w204 320 CDI :mrgreen: AMG pakiet
WDD2040221A157833
Star Diagnosis Śląsk - kontakt priv
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości