Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Udało Ci się coś naprawić - opisz to tutaj.

Moderatorzy: f1sz, majkel84, perzu126, Hamrok

Hamrok
Moderator
Posty: 174
Rejestracja: 27 mar 2019, o 15:04

Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: Hamrok »

Nie zauważyłem nigdzie podobnego tematu, więc postanowiłem przygotować krótki poradnik jak uruchomić XENTRY PASS THRU EU z kablem Tactrix Open 2.0 lub Mini-VCI J2534 przeznaczonym do diagnozowania Toyot. Interfejsy te można bez problemu zakupić na Allegro w okolicy 100 zł lub jeśli komuś się nie śpieszy zamówić z Aliexpress za 60-80 zł. Xentry Passthru pozwala na podstawową diagnostykę auta, odczyty błędów, kasowanie, zmianę kodowań. Komunikacja odbywa się za pomocą magistrali CAN więc dotyczy nowszych modeli, testowałem w GLK przedliftowym i wszystko jest OK, więc W204 również powinno działać. Xentry Passthru będzie również działać z innymi interfejsami typu passthru i obsługą protokołu J2534, inaczej będzie tylko wyglądać instalacja sterowników - jeśli inny interfejs będzie dobrze zainstalowany, będzie możliwość jego wyboru w Xentry.

Uwaga:
Interfejs Tactrix OpenPort 2.0 jest zdecydowanie lepszym interfejsem niż tańszy Mini-VCI. OpenPort 2.0 wykrywa praktycznie wszystkie moduły w aucie, w tym SRS oraz inne których Mini-VCI nie widzi. Przetestowałem oba i polecam wybór trochę droższego OpenPorta 2.0.

Więcej informacji o Xentry można przeczytać tutaj:

https://xentry-shop.mercedes-benz.com/d ... category?6

Na powyższej stronie można również je zakupić, jeśli ktoś chciałby przetestować działanie, najnowszą wersję można znaleźć na rutracker, należy tylko pamiętać, że pobieramy wersje Passthru, obecnie najnowsza to: Xentry Pass Thru 2020.3.3, zawiera wszystko co potrzeba.

Od końcówki 2019 do zainstalowania wymagana jest wersja x64 systemu Windows od wersji 7 w góre, na 32 bitach się nie zainstaluje. Prawdopodobnie od połowy 2020 nie będzie już wspierany Windows 7, więc instalacja tylko na 8.1 lub 10, to informacja na przyszłość. Na instalacje potrzeba około 90GB miejsca (wersja 2020), dysko powinien mieć przynajmniej 120GB. Ja wszystko robiłem na win7 x64, na win10 proces będzie bardzo podobny.

Można również zainstalować wersje starszą np 2018 lub 2019 - instalacja przebiega w identyczny sposób - jedyna różnica to ilość potrzebnego miejsca na dysku - np dla wersji 12/2018 jest to 125GB, więc będzie trzeba zastosować odpowiednio większy dysk.

Instalacja Xentry:

1. Wkładamy DVD lub kopiujemy pobrane ISO na komputer który będzie służył do diagnostyku i montujemy.
2. Uruchamiamy instalator - start.exe, wybieramy język, instalujemy wymagane biblioteki C++, Acrobat Reader itd.
3. Po zainstalowaniu uruchomi sie instalator Xentry, przechodzimy dalej, wybieramy wersje EU, akceptujemy, zostawiamy domyślną ścieżkę instalacji oraz inne ustawienia klikając "Dalej", na końcu klikamy "Instaluj".
4. Dla wersji 2020/03 u mnie instalowało się 393 modułów, żadnych błędów nie było po drodze.
5. Po zainstalowaniu warto zrobić reboot.
6. Po restarcie uruchamiamy z pulpitu "ConfigAssyst", gdyby pojawił się błąd usługi, musimy uruchomić usługę "Daimler ConfigAssist Service" (Start -> Uruchom -> wpisujemy: services.msc i szukamy danej usługi i ja uruchamiamy.
7. W głównym oknie wybieramy konfiguruj, następnie dalej, dalej i dochodzimy do ekranu gdzie wpisujemy klucz. Jeśli go mamy to od razu klikamy na środku przycisk "Manualnie", jeśli nie, generujmy za pomocą toola, na PW podpowiem gdzie go można znaleźć. Generator przy rozpakowywaniu może zostać wykryty jako wirus, w związku z czym zalecam odpalanie go w sandboxie albo na kompie na którym nie mamy żadnych ważnych danych i nie używamy go na codzień. Aby wszystko zadziałało, otwieramy plik "Blacklist+Reg.zip, i postępujemy zgodnie z instrukcją w pliku How&Where.txt. Do wygenerowania klucza potrzebne są dane urządzenia z ConfigAssyst (ID sprzetu + ID aplikacji), po uruchomieniu generatora, klikamy "Try", w monicie "Enter password" nic nie wpisujemy, klikamy OK, potwierdzamy błąd klikając dwa razy OK, generator się otworzy, wpisujemy ID sprzętu w HWID, ustawiamy APPID zgodnie z ID aplikacji, zmieniamy Date End na datę z przyszłości ( jeśli zostawimy taka samą jak Date Start, ConfigAssyst wywali błąd klucza). Klikamy generate i kopiujemy klucz. Wygenerowany klucz wklejamy do ConfigAssyst i zatwierdzamy.
8. Jeśli klucz działa i widzimy odpowiednie daty klikamy "Zastosuj & dalej". Wybieramy czy chcemy mieć włączone Update Service czy nie. Klikamy dalej, na kolejnym ekranie, możemy wyeksportować konfiguracje do pliku, po eksporcie klikamy zamknij.
9. Aby klucz się nie resetował, przechodzimy do C:\ProgramData\LicDir, kopiujemy plik "lic_key_2.dat" na pulpit, zmieniamy nazwę na "lic_key_2.x4711", klikamy prawym na plik -> właściwości, zmieniamy atrybut na "Tylko do odczytu" i przenosimy go z powrotem do C:\ProgramData\LicDir.
10. Jeśli korzystaliście z wersji z rutracker, do obrazu z instalatorem powinny być dołączone pliki uzupełniające w folderze medicines - w tym momencie można je skopiować do docelowej lokalizacji w C:\program files(x86)\Mercedes-Benz. Na wszelki wypadek lepiej zrobić kopie zapasową plików które podmieniamy.
11. Xentry zainstalowane!

Instalacja interfejsu OpenPort 2.0:

1. Pobieramy sterownik interfejsu z tej strony: http://www.autodiag.pl/download/openpor ... 024791.exe
2. Uruchamiamy instalator z prawami administratora - wszystkie ustawienia zostawiamy domyślne.
3. Po zainstalowaniu sterowników, podłączmy kabel - sterowniki zostaną zainstalowane automatycznie po wykryciu urządzenia.
4. W menadżerze urządzeń powinno pojawić się coś w stylu: "Tactrix Openporet 2.0 passthru device"
5. Interfejs gotowy.

Instalacja kabla Mini-VCI:

1. Wkładamy płytkę ze sterownikami dołączoną do kabla, szukamy pliku MVCI Driver for TOYOTA-CABLE 2.0.1.msi (nazwa pliku moze być inna zależnie od wersji drivera) i kopiujemy go do C:\temp
2. uruchamiamy command line: Start -> Uruchom -> wpisujemy: cmd.exe
3. wpisujemy komendę: msiexec /a "C:\temp\MVCI Driver for TOYOTA 2.0.1.msi" /qb TARGETDIR=c:\temp\mvci
4. potrzebne pliki zostaną wyeksportowane do c:\temp\mvci, przechodzimy do tego folderu i usuwamy plik: MVCI Driver for TOYOTA 2.0.1.msi
5. Przechodzimy do C:\Program Files(x86)\ i tworzymy nowy folder o nazwie "XHorse Electronics", nastepnie go otwieramy i tworzymy nowy folder: "MVCI Driver for TOYOTA TIS"
6. Kopiujemy zawartość folderu c:\temp\mvci do "C:\Program Files (x86)\XHorse Electronics\MVCI Driver for TOYOTA TIS"
7. Podłączamy kabel - jeśli Windows zainstaluje sterowniki, otwieramy menadżer urządzeń i szukamy "Universal Serial Bus Controllers\USB Serial Converter” and “Ports (COM & LPT)\USB Serial Port (COM5), następnie na każdym z nich klikamy "aktualizuj sterownik" -> przeglądaj mój komputer i podajemy ścieżkę "C:\Program Files (x86)\XHorse Electronics\MVCI Driver for TOYOTA TIS" i zaznaczamy przeszukaj podfoldery. Jeśli Windows nie rozpozna urządzęń - wybieramy nowo dodane "nieznane" i postępujemy analogicznie jak wyżej instalując sterownik.
8. Po skopiowaniu uruchamiamy plik mvci-x64.reg z załączonego archiwum - plik dodaje wpisy rejestru do skopiowanych plików sterownika.
9. Odłączamy kabel i restartujemy komputer.
10. Po restarcie podłączamy ponownie, wchodzimy do C:\Program Files (x86)\XHorse Electronics\MVCI Driver for TOYOTA TIS i odpalamy "FirmwareUpdateTool.exe" - po uruchomieniu klikamy "Device Info", powinno pokazać "connected", jeśli jest jak na obrazku tzn że wszystko jest OK.
W tym toolu nie klikamy żadnej innej opcji poza "Device Info" - próba aktualizacji firmware uwali kabel.
22ie.JPG
Pierwsze uruchomienie Xentry:

1. Uruchamiamy Xentry Diagnosis z pulpitu - po chwili pojawi się monit jakiego interfejsu chcemy użyć, jeśli kabel jest zainstalowany poprawnie, na liście pojawi się: "Tactrix Openport 2.0 passthru interface" lub "XHorse - MVCI", w zależności jaki interfejs posiadamy wybieramy go i dajemy OK.
2. Xentry powinno uruchomić się bez błędów, na pierwszym ekranie mamy możliwość wyboru auta.
3. Podłączmy kabel do OBD w aucie, włączamy zapłon.
4a. Jeśli posiadamy kabel Mini-VCI dodatkowo uruchamiamy IgnitionEnabler z archiwum załączonego w linku poniżej, obok zegarka powinna pojawić się ikona że program jest uruchomiony.
4b. Jeśli posiadamy kabel Openport 2.0 nie musimy nic uruchamiać, dodatkowo prze ten interfejs widać w xentry napięcie jakie jest na akumulatorze.
5. Wybieramy auto z dostępnej listy i klikamy Xentry Diagnosis na środku. Po chwili zacznie nawiązywać komunikację, gdy wyskoczy monit o zapłon potwierdzamy i w górnym prawym rogu zaznaczamy checkbox "Zapłon". Po chwili Xentry zacznie przechodzić przez wszystkie 6 etapów nawiązywania połączenia (4 krok może trwać do 2-3 minut). Po przejściu wszystkich etapów możemy zacząć diagnozować auto.

Pod tym linkiem można znaleźć drivery w wersji 2.0.1 do Mini-VCI oraz ignition enabler, testowane na Win 7 x64, wszystko działa.

https://wrzucplik.pl/pokaz/2051456---lgbf.html

Oczywiście każdy korzysta z Xentry na własne ryzyko, do niczego nie zachęcam, opisuje tylko proces jak to wszystko uruchomić aby działało. Myślę, że to dobra alternatywa dla domowego użytku i diagnozy na własną rękę, tym bardziej, że koszt obu interfejsów nie przekracza 100 zł, Xentry jest po polsku a komunikaty są zrozumiałe. Dodam od siebie, że przy niektórych modułach korzystając z Mini-VCI trzeba próbować się połączyć 2-3 razy, np moduł SAM, czasem wchodzi za 1 razem czasem za 3. Openport 2.0 nie ma takich problemów, ładnie łączy się za 1 razem, oraz obsługuje on więcej modułów.
screen.PNG
W przypadku pytań służę pomocą.

---UPDATE---

Jeśli wystąpią problemy z aktywacją Xentry za pomocą klucza z generatora i Xentry wyświetla informacje o błędnym kluczu, należy sprawdzić opcję secure boot w ustawieniach BIOSu komputera i jeśli jest aktywna - wyłączyć ją.

---UPDATE 2---

OpenPort 2.0 działa również z Vediamo 4 za pośrednictwem PassThru. Vediamo spisuje się o wiele lepiej jeśli chodzi o zmianę kodowań modułów niż Xentry lub DAS w wersji developer, tym bardziej że DAS nie do końca obsługuje w204\'x204. Poniżej zamieszczam link do instrukcji video jak zainstalować i skonfigurować Vediamo do pracy z OpenPortem.

https://www.youtube.com/watch?v=PJHrQ_gWUAU
Załączniki
mvci-x64.zip
(681 Bajtów) Pobrany 1093 razy
Ostatnio zmieniony 3 lut 2021, o 09:30 przez Hamrok, łącznie zmieniany 2 razy.
GLK 350 4Matic
sewnuk
Posty: 1
Rejestracja: 16 lis 2020, o 20:30

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: sewnuk »

Świetny opis, mógłbyś podpowiedzieć jak przechodzić między interfejsami? mam kilka obsługujących passthru i chciałbym wszystkie przetestować.
Hamrok
Moderator
Posty: 174
Rejestracja: 27 mar 2019, o 15:04

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: Hamrok »

Po zainstalowaniu innych interfejsów które obsługują passthru, przy uruchamianiu Xentry powinno pojawić się okienko umożliwiające wybór, takie jak poniżej:
select.jpg
Można je też wywołać otwierając z lokalizacji:

C:\Program Files (x86)\Mercedes-Benz\xentry\bin\SelectPTDevice

Jeśli nowo zainstalowany interfejs się tam nie pojawia to najprawdopodobniej jest źle zainstalowany lub brakuje mu wpisów w rejestrze dotyczących obsługi passthru.
GLK 350 4Matic
kilerowaty
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2020, o 12:00

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: kilerowaty »

Witam wszystkich, to moje pierwsze podrygi na forum, proszę o wyrozumiałość.
Kolego Chciałem się Ciebie zapytać czy okno wyboru urządzenia PTP DEVICE powinno wyskakiwać za każdym razem przy uruchamianiu xentry?
U mnie jak raz wybiorę przy starcie rodzaj testera to później już nie pyta o kabel, wszak mam tylko jedno urządzenie passthru - mvci. Czy tak powinno być czy mam coś nie tak?
Tak BTW próbowałem podłączyć w205 2017 c przez mvci i nawet odczytać się Fin nie dało.
To samo sprinter 2012 i citan 2015, przy citanie migały kontrolki na desce rozdzielczej podczas sprawdzania sterowników i na tym koniec, później error i tyle. Pomożesz
Pozdrowienia,
Hamrok
Moderator
Posty: 174
Rejestracja: 27 mar 2019, o 15:04

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: Hamrok »

Jeśli masz zainstalowany tylko jeden interfejs to Xentry zapyta tylko przy pierwszym uruchomieniu i domyślnie będzie korzystać z tego jednego. Gdy w systemie są 2 lub więcej interfejsów zgodnych z J2534, wtedy za każdym razem powinno pojawiać się okno do wyboru urządzenia.

Odnośnie połączenia - czy sprawdzając interfejs w FirmwareUpdateTool pojawia Ci się status "Connected" ? Dodatkowo przed odpalenie Xentry na mini-VCI powinno się jeszcze uruchomić IgnitionEnabler. Po tych zabiegach powinno się łączyć - co prawda ja testowałem tylko ze swoim X204, ale raczej powinno też się podłączyć do innych aut. Dodam jeszcze ze ja miałem mini-VCI klona z aliexpres - wersja z chipem FT232RL. Fakt jest taki, że działał średnio w porównaniu do OpenPort 2.0, ale do części modułów się łączył.
GLK 350 4Matic
Kulach
Posty: 4
Rejestracja: 1 gru 2020, o 16:39

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: Kulach »

Witam, czy możesz wrzucić link do pliku z IgnitionEnabler?
kilerowaty
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2020, o 12:00

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: kilerowaty »

Hamrok pisze: 30 lis 2020, o 20:06 Jeśli masz zainstalowany tylko jeden interfejs to Xentry zapyta tylko przy pierwszym uruchomieniu i domyślnie będzie korzystać z tego jednego. Gdy w systemie są 2 lub więcej interfejsów zgodnych z J2534, wtedy za każdym razem powinno pojawiać się okno do wyboru urządzenia.

Odnośnie połączenia - czy sprawdzając interfejs w FirmwareUpdateTool pojawia Ci się status "Connected" ? Dodatkowo przed odpalenie Xentry na mini-VCI powinno się jeszcze uruchomić IgnitionEnabler. Po tych zabiegach powinno się łączyć - co prawda ja testowałem tylko ze swoim X204, ale raczej powinno też się podłączyć do innych aut. Dodam jeszcze ze ja miałem mini-VCI klona z aliexpres - wersja z chipem FT232RL. Fakt jest taki, że działał średnio w porównaniu do OpenPort 2.0, ale do części modułów się łączył.
Czyli, ok mam jeden kabelek więcjest ok , na razie... zaraz będzie openport to też sprawdzę, mój mvci to też klon, i wyglada że coś słabo działa[*].Na ja też instalowałem na win 7 x64.
Jest Connected w tym programie od sterowników do kabla tak jak Ty pokazałeś, włączałem też ignition enabler, a i tak podczas testu w xentry chyba w 1 czy w drugim kroku pytał o zapłon i musiałem zaznaczyć haczyk 12v u góry ponieważ by nie poszedł dalej, też tak masz ?
Openporta tez masz klona ?
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 1 gru 2020, o 19:54 przez kilerowaty, łącznie zmieniany 1 raz.
kilerowaty
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2020, o 12:00

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: kilerowaty »

Kulach pisze: 1 gru 2020, o 16:40 Witam, czy możesz wrzucić link do pliku z IgnitionEnabler?
Proszę bardzo
Załączniki
IgnitionEnabler.7z
(333.48 KiB) Pobrany 793 razy
Kulach
Posty: 4
Rejestracja: 1 gru 2020, o 16:39

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: Kulach »

kilerowaty pisze: 1 gru 2020, o 19:47
Kulach pisze: 1 gru 2020, o 16:40 Witam, czy możesz wrzucić link do pliku z IgnitionEnabler?
Proszę bardzo
Dziękuję ślicznie!
Kulach
Posty: 4
Rejestracja: 1 gru 2020, o 16:39

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: Kulach »

kilerowaty pisze: 1 gru 2020, o 19:47
Kulach pisze: 1 gru 2020, o 16:40 Witam, czy możesz wrzucić link do pliku z IgnitionEnabler?
Proszę bardzo
A to wystarczy tylko uruchomić i od tej pory DAS będzie widział, że zapłon jest włączony lub wyłączony tak?
Hamrok
Moderator
Posty: 174
Rejestracja: 27 mar 2019, o 15:04

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: Hamrok »

Tak, wystarczy uruchomić, program emuluje zapłon albo napięcie aku, którego kabelek mini-VCI nie jest w stanie sczytać. Bez uruchomienia tego w tle Xentry nie łączyło mi się z autem na mini-VCI. Haczyk też musiałem zaznaczać.

Na Openporcie nie jest to potrzebne - kabel sczytuje napięcie akumulatora, ale zapłon z tego co pamiętam trzeba było tez zaznaczyć haczykiem.
GLK 350 4Matic
Wladzio
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2019, o 10:50

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: Wladzio »

Czołem, masz może rozwiązanie dla problemu z błędem "dane są błędne"? Robię wszystko jak w Twojej instrukcji, na "sucho" bez auta wszystko było ok, ale po resecie komputera i próbie podłączenia pod auto wyskakuje ten błąd. Wydaje mi się, że xentry się aktualizuje?

EDIT nie widzę też folderu LicDir. Mógłbyś mnie pokierować? dzięki!
W204 C350 4matic Avangarde Sedan VIN: WDD2040871F315636
Hamrok
Moderator
Posty: 174
Rejestracja: 27 mar 2019, o 15:04

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: Hamrok »

Wladzio pisze: 20 sty 2021, o 18:41 EDIT nie widzę też folderu LicDir. Mógłbyś mnie pokierować? dzięki!
Folder "C:\ProgramData\LicDir" jest ukryty, musisz w ustawieniach widoku ustawić aby windows pokazywał wszystkie pliki. Sprawdź też czy wszystkie usługi xentry\mercedsa sa uruchomione - powinny startować automatycznie z uruchomieniem kompa.
GLK 350 4Matic
adrian2901
Posty: 6
Rejestracja: 6 wrz 2020, o 14:50

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: adrian2901 »

Witam,jak długo uruchamia się u was cały pogram aż do momentu wyświetlenia listy modułów? U mnie trwa to ok 10 minut. Kabel z openport 2.0. Poprzednia wersja 2018.05 byla mam wrażenie 3 razy szybsza, ale niestety mialem problem z modułem silnika, wykrywało nie te typ co trzeba.
Hamrok
Moderator
Posty: 174
Rejestracja: 27 mar 2019, o 15:04

Re: Xentry Pass Thru + OpenPort 2.0 \ Mini-VCI J2534 (tania alternatywa SD)

Post autor: Hamrok »

Ja mam wersje 12-2018 zainstalowaną na HDD 7200RPM i samo uruchomienie Xentry trwa około minuty do ekranu wyboru auta. Łączenie z autem do ekranu gdzie mogę zrobić krótki test jakieś 2-3 minuty. Dużo zależy od rodzaju dysku, miałem chwile testowo postawione na SSD i startowało błyskawicznie, w łączeniu z autem jednak było podobnie. Na zwykłym HDD 5400RPM chodziło bardzo wolno, samo uruchomienie programu zajmowało 4-5 minut, ale dysk był chyba zajechany bo padł mi ostatnio ;)

DAS i Vediamo chodzą i łączą się znacznie szybciej niż Xentry.
GLK 350 4Matic
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość